Aleksandrowicz A.: "Różne drogi do wolności"

b_180_160_16777215_00_images_books_book_aleksandrowicz.jpgRóżne drogi do wolności - Puławy Czartoryskich na przełomie XVIII i XIX wieku
Alina Aleksandrowicz


Stron: 378
Oprawa: twarda, szyta
Cena: 30 zł


Książka ukazuje dzieje rodziny Czartoryskich na przełomie XVIII i XIX wieku, w szczególności w kontekście jej obecności na dworze w Puławach. Oparta jest na materiałach archiwalnych i rękopisach z polskich i francuskich bibliotek i archiwów (Kraków, Warszawa, Wrocław, Paryż). Omawia problemy dotąd nierozpatrywane ze względu na rozproszenie trudno dostępnych manuskryptów i cenzurę. Przez analizę źródeł literackich i epistolograficznych ludzi związanych z działalnością Czartoryskich w Puławach na przełomie XVIII i XIX wieku, ukazuje znaczenie ośrodka puławskiego dla dążeń niepodległościowych Polaków w pierwszym okresie po utracie państwa.

Książka, w miarę możliwości, zbiera w jedną całość badania nad problematyką działalności politycznej, kulturalnej i narodowej rodziny Czartoryskich w Puławach. Autorka na kartach siedmiu rozdziałów porusza i opisuje różne aspekty ich działalności oraz ich wpływ na ówczesne społeczeństwo Polski. Pozycja w wydaniu bibliofilskim - na wysokiej jakości półkredowym papierze, szyta, z kolorowymi fotografiami i twardą kolorową oprawą.

Spis rozdziałów:
- I. Puławy w obliczu Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 Maja
- II. Tragedia podwójnej zdrady
- III. Etos patriotyczny roku 1809 i 1812
- IV. Napoleon czy Aleksander? Trudna alternatywa epoki porozbiorowej
- V. Kult wolności i jej światowych reprezentantów na dworach Czartoryskich
- VI. Z niepublikowanych traktatów Adama Jerzego Czartoryskiego (wątki do dyskursu o niepodległości)
- VII. Patriotyzm jako nadrzędna wartość Puław porozbiorowych

Autorka - prof. dr hab. Alina Aleksandrowicz-Ulrich jest emerytowanym pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie, oraz wybitnym znawczą i badaczem literatury przełomu wieków XVIII i XIX w Polsce. Jest autorką 238 prac naukowych, w tym aż 108 poświęconych znaczeniu Puław jako ośrodka nowych idei cywilizacyjnych, patriotycznych , literackich i kulturowych. Większość jej publikacji to wynik twórczych poszukiwań i badań archiwalnych prowadzonych w Polsce i za granicą, umożliwiających ukazanie rangi dworów książąt Czartoryskich na przełomie XVIII i XIX wieku oraz nowatorskich dokonań środowiska Puław.

W roku 2009 Rada Miasta Puławy, jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania za twórczy wkład w odkrywanie nieznanych wątków tradycji kulturalnych Puław, oraz za wyjątkowe zasługi w propagowaniu historii i kultury miasta nadała pani Profesor Alinie Aleksandrowicz-Ulrich Honorowe Obywatelstwo Miasta Puławy.